Blog

Old School Savings

Old School Savings

By Food Bank Board Member Jill Steele: For today’s breakfast I made Jiffy corn muffins.  Jiffy is a basic muffin mix brand dating back to the 1930s that hasn’t changed much and is really inexpensive.  I was able to buy two boxes for $1.38 which yielded 12 large muffins after just adding in 2 eggs and some milk.  The kids will be able to eat the muffins for breakfast as well as an afternoon snack

Lunch today will be leftovers from last night.  My wonderful husband made chicken adobo and rice using another amazing deal from Safeway.  Chicken leg pieces were on sale for 99 cents/pound.  So this dinner and lunch will end up costing less than $10.

For dinner tonight I planned on making a pasta dish, but I will be working late and need to get my kids to different activities right around dinner time.  Wednesday is a night we usually eat out due to our busy schedules so we may resort to another super Safeway deal of frozen burritos that I got for 40 cents each.  I usually read ingredient labels very closely, but tonight we are probably going to trade off high-quality and healthy ingredients for cost and convenience.

Jill is participating in the Hunger Challenge with her husband and three children. Read her first two posts here. To learn more about the Challenge visit www.foodbankccs.org/hungerchallenge.

Comments Closed